SAVITOMBUST VORMIMINE
Linnud
​
​
Raku tehnika õppeülesanne oli valmistada savitombust modelleerides kaks nõud või vormi. Soovisin seekord savisse elu sisse puhuda nii, et see oleks "keegi".
Linnu motiiv on minu töödes läbiv. Minu jaoks sümboliseerib lind kaht aspekti, mida pean enda elus oluliseks. Üks nendest on vabadus - voli ja võimalus liikuda sinna, kuhu hing ihkab. Rändlinnud näevad igal aastal palju maid ja maastikke. See teeb mõnikord kadedaks.
​
Teine lindude imetlusväärne omadus on pühendumine. Pääsukesed lendavad päikesetõusust loojanguni pesa vahet toitmaks näljaseid suid, mis pärast kärbse alla neelamist asuvad viivitamata uut nokatäit nõudma.
​
Minu raku ahjust tulnud linnud ei ole nii vabad. Nende savist tiivad neid kuigi kaugele ei kanna. Pühendunud on nad küll - truult aknal või kamina serval istudes meenutavad nad sulle, et vabadus ja sellega kaasnev vastutus on ka sinu sünniõigus.
​
​
​
Kasutatud materjalid
Savi:
Goerg & Schneider 480, 1 kg
​
Madalkuumus türkiisglasuur (kooli)
​
Naked raku angoobid:
40% kaoliini
60% kvartsi
​
Detailid poolportselanist angoobiga, millele on lisatud punast pigmenti.
​
Naked raku glasuur:
35 % gerstley boraat
65% ferro fritt 3110
​
Põletus raku gaasiahjus, reduksioon saepurus.
​
Juhendaja Maila Juns-Veldre
​
​
​
​
Töö käik
Pehme savitombu sisse uuristasin augu ja seejärel sulgesin selle. Vormisin välja linnu kuju. Poleerisin ühe linnu kivi ja lusika abil. Põhja alla tegin kuuma õhu väljapääsuava.
​
Türkiisglasuuri kandsin peale valamismeetodil pärast ettepõletust.
Naked angoobi ja glasuuri segasin ise ja kandsin peale samuti eelpõletuse järgselt.
Taotlesin suuremõõtlemelist krakleemustrit, mis naked raku puhul õnnestus väga hästi. Kahjuks türkiisglasuurile oli ahju kuumus liiga kõrge, mistõttu glasuur värvus punakashalliks. Ootuspärast krakleed ei tulnud.
Naked raku tulemusega jäin rahule. Vaatamata sellele, et ka glasuurialune angoob koorus pärast põletust maha, jäi savikehale kaunis krakleemuster.
Fotod:
Kristi Kuurme
Hanno Luukas