top of page

SAVITOMBUST VORMIMINE

Linnud

Raku tehnika õppeülesanne oli valmistada savitombust modelleerides kaks nõud või vormi. Soovisin seekord savisse elu sisse puhuda nii, et see oleks "keegi".

 

Linnu motiiv on minu töödes läbiv. Minu jaoks sümboliseerib lind kaht aspekti, mida pean enda elus oluliseks. Üks nendest on vabadus - voli ja võimalus liikuda sinna, kuhu hing ihkab. Rändlinnud näevad igal aastal palju maid ja maastikke. See teeb mõnikord kadedaks.

Teine lindude imetlusväärne omadus on pühendumine.  Pääsukesed lendavad päikesetõusust loojanguni  pesa vahet toitmaks näljaseid suid, mis pärast kärbse alla neelamist asuvad viivitamata uut nokatäit nõudma.

Minu raku ahjust tulnud linnud ei ole nii vabad. Nende savist tiivad neid kuigi kaugele ei kanna. Pühendunud on nad küll - truult aknal või kamina serval istudes meenutavad nad sulle, et vabadus ja sellega kaasnev vastutus on ka sinu sünniõigus.

IMG_5581.jpg

Kasutatud materjalid

Savi:

Goerg & Schneider 480, 1 kg

Madalkuumus türkiisglasuur (kooli)

Naked raku angoobid:

40% kaoliini

60% kvartsi

Detailid poolportselanist angoobiga, millele on lisatud punast pigmenti.

Naked raku glasuur:

35 % gerstley boraat

65% ferro fritt 3110

Põletus raku gaasiahjus, reduksioon saepurus.

Juhendaja Maila Juns-Veldre

IMG_5600.jpg

Töö käik

Pehme savitombu sisse uuristasin augu ja seejärel sulgesin selle. Vormisin välja linnu kuju. Poleerisin ühe linnu kivi ja lusika abil. Põhja alla tegin kuuma õhu väljapääsuava.

Türkiisglasuuri kandsin peale valamismeetodil pärast ettepõletust.

Naked angoobi ja glasuuri segasin ise ja kandsin peale samuti eelpõletuse järgselt.

DSC_0091.JPG
DSC_0093.JPG
DSC_0073.JPG

Taotlesin suuremõõtlemelist krakleemustrit, mis naked raku puhul õnnestus väga hästi. Kahjuks türkiisglasuurile oli ahju kuumus liiga kõrge, mistõttu glasuur värvus punakashalliks. Ootuspärast krakleed ei tulnud.

P1110368.JPG

Naked raku tulemusega jäin rahule. Vaatamata sellele, et ka glasuurialune angoob koorus pärast põletust maha, jäi savikehale kaunis krakleemuster.

IMG_5595.jpg
P1110406.JPG

Fotod:

Kristi Kuurme

Hanno Luukas

bottom of page